Microsoft – MSDN konference v Top Hotelu aneb 'W0W 0S' přicházíPřináším vám z první ruky článek, který také brzy vyjde v Presíku. Popisuje to, jak jsme navštívili TechNet konferenci pořádanou Micro$oftem v Pražském TopHotelu.

Ve čtvrtek 4.10. 2oo7 jsme já a asi 4 další spolužáci navštívili konferenci TechNetu (propagačně osvětová divize Microsoftu), akce probíhala v konferenčním sálu pražského Top Hotelu, tam náz z Chodova od metra dovezl autobus PID označený speciálně pro tuto příležitost, u vchodu nám hostesky rozdaly podklady pro přednášky, drobné pozornosti a občerstvení, k dispozici bylo asi 5 otevřených wi-fi sítí (zařízených Top Hotelem).

První přednáška (Co IT-rok dal), která začínala v 9 hodin ráno, se zabývala skokovým vývojem produktů MS a seznamovala posluchače s budoucí strategií MS.

Po první přednášce jsme měli možnost si zajít na občerstvení (několik stovek lidí dokázalo poměrně ucpat foyer konferenční haly). Na další přenášce (Bořiči mýtů – Windows Vista), po velmi vtipných spotech “Helpdesk” a “řešení krizové situace” nám Microsoft ukázal jeho nový operační systém Vista a to jak jeho instalaci, tak jeho výhody.

Po obědě (který nevařil Microsoft, ale Top Hotel a byl tudíž celkem poživatelný ;D začala přednáška “Novinky ve Windows Serveru 2oo8″, která nás mimo jiné seznámila s novou edicí Microsoft Windows Serveru 2oo8, kterou je Core Edition, jde o verzi, která je okradená o takřka celé grafické rozhraní a ovládá se pouze přes příkazový řádek (dle Microsoftu lze jejich core server pohodlně spravovat, ačkoli přibyly pouze 2 nové aplikace pro příkazový řádek), což má být výhodou v podobě rychlosti a snazší správy virtuálních serverů. Pokud jde o praxi, tak stále běží manažer oken, ve kterém se až teprve zobrazuje příkazový řádek jako okno, jde tedy spíše o zmrzačení ve snaze připodobnit se Unixům, u kterých je tato věc poměrně běžná, ale s tím rozdílem, že tam se příkazový řádek pouští bez manažera oken (nebo spíše vzdáleně), takže narozdíl od core serveru k šetření výkonu opravdu dochází, nebudeme core server ale ještě házet do šrotu, protože je to velmi zajímavý nápad a pokud by se časem rozšířila správa serverů pouze přes příkazový řádek, Microsoft by začal vyvíjet více kvalitnějších a přívětivějších aplikací, které se narozdíl od těch grafických také lépe ovládají na dálku (přenos textu je méně náročný než přenos obrázků…) a také jsou operace s nimi snáze automatizovatelné pomocí skriptů.

Všechny přednášky byly koncipovány spíše formou reklamy. Potěšilo mě například, že jsem ani jednou nezaslech slovo DRM, zřejmě se tedy nemusíme bát, že by nám nový systém například zakázal pustit si “příliš kvalitní” DVD apod… Oproti tomu instalace opravdu vylepšili, instalace probíhá z nedestruktivního obrazu disku a skutečně se při předváděčce podařilo na serverový superpočítač o velikosti menší lednice (pokud to byl on) “nahodit” Vista v přímém přenosu za cca 45 min.

Po přednáškách jsme se ještě pokusili pro naší školu a samozřejmě také studenty získat výhody (dokonce jsme nabýzeli i výměnný obchod), které, ačkoli by nám byly slíbeny a Microsoftu by nijak neuškodili, byly při dalším pokusu o kontakt (o dva dny později) tím samým zaměstnancem zamítnuty.

Také mne udivilo, kolik lidí na této konferenci (mluvím o návštěvnících – “IT Odbornících”, jak je přednášející stále titulovali) se příliš nezabývalo otázkou počítačové ani firemní bezpečnosti a je pro ně běžnou praxí, že dají celé své osobní i firemní, nebo pracovní data do ruky každému, kdo se alespoň trochu snaží je získat. Microsoft by měl spíše začít provádět osvětu o bezpečné práci na PC (zvláště pokud si chce zakládat na firemních řešeních), ale na druhou stranu je určitě sanžší přehlížet fakta, která souvisí se situacemi, které v v podmínkách Microsoftích vývojových laboratořích nikdy nenastanou, to ale neplatí o reálném nasazení.

Pokud máte zájem o záznamy přenášek, navštivte oficiální české stránky TechNetu, kde mají do měsíce být.

Další přednášky nám již nepřipadaly příliš zajímavé, proto se o nich nezmiňuji.

Celkový program konference byl tento:

- Co IT-rok dal
- Bořiči mýtů – Windows Vista
- Novinky ve Windows Serveru 2oo8
- Unified Communication aneb jak sjednotit veškerou firemní komunikaci
- Mějte vaši síť pod dohledem s nástroji System Center a ForeFront

Co se z presíku tak úplně nedozvíte je to, že jsem tam pomocí notebooku s Linuxem vysniffoval asi 60 hesel (která jsem pak také málem nedopatřením odeslal do redakce Presíka ;D, tak vydíte, jací jsou MSofťí IT profící suxři, když ani nevěděj, co je to SSL.

To, že jsem se po celou konferenci musel dívat na Hul*novo plešku mi opravdu zkazilo náladu, to bylo ale naštěstí vyváženo kondomy s reklamou na M$ ForeFront a nápisem “Nezapomeňte nasadit ochranu”. ;o}
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply