FM Transmitter takeMSJednoho dne, mě napadlo, že si pořídím nějaké to pirátské nářadí, tak jsem se porozhlédl po eshopech a našel jeden z nejlevnějších FM transmitterů pracujících v pásmu běžného rádiového vysílání.

Nakonec jsem našel u Mironetu tuhle věc a po prozkoumání všech možností (ani neříkám, že návod jsem zahodil ihned po rozbalení), jsem zjistil, že vysílač se dá naladit na frekvence od 88,1 do 107,9 MHz, tudíž jako běžné analogové rádio. Potom jsem vyzkoušel jaká je reálná šance rušit ostatní radiové stanice. Ačkoli šance tu je, ve skutečnosti záleží na spoustě věcí jako je natočení, napájení (buď 1 AAA baterie nebo externí 12 V zdroj), rušit nějakým plošným způsobem se s tímto výkonem nedá, naproti tomu lze způsobit značné poruchy v příjmu i na stanicích vzdálených o 0,1 MHz od vysílací frekvence, pokud vysílač správně natočíte, můžete dokonce relativně čistě slyšet námi vysílaný zvuk.


(kliknutím na obrázek vstupte do disassembly galerie)

Použití

Pokud jde o nepirátské vysílání (tj. na neobsazeném kmitočtu), tak jsem dosahoval poměrně uspokojivých výsledků a všiml jsem si, že kromě na typu příjmače závisí kvalita signálu také na kabelech připojených k vysílači (osvědčilo se mi kabel sloužící k napájení z auto-zapalovače nechat zapojený i při provozu z pouze baterie). Ve výsledku jsem chytal přes (max) 20 m (tj. menší úhlopříčka) mého bytu (několik zdí železobetonovém paneláku) signál na spodní hranici kvality pro poslech hudby – i když s občasnými výpadky. Tohoto výsledku jsem dosahoval pouze po naladění horní krajní vysílací frekvence, kterou zvládalo rádio (asi víte, že vyší frekvence znamená také teoreticky vyšší kvalitu a menší prostupnost překážkami), na druhou stranu bylo použití této frekvence z nějakého důvodu ideální. To je užitečné například, pokud se jdu najíst a zajímá mě jak pracuje nějaký program, nebo poslouchám on-line rádiovou show, kterou si nechci nechat ujít.

Aby se ušetřila energie, tak se vysílač sám vypíná po ~50 sec, což zajišťuje malý kondenzátor, který se nabíjí ze zvukového vstupu. Pokud opět zvuk pustíte, vysílač se opět zapne, to způsobí šumění po dobu, kdy je vysílač neaktivní. Ano, tato funkce se možná nebude hodit pro pirátské vysílání. Oproti tomu nesporně šikovnou funkcí je možnost uložení až 4ech kmitočtů do paměti vysílače pro jejich pozdější vyvolání.

Při běžném provozu na několik málo metrů byla kvalita dostatečná (i když hudební fajnšmekři by se s ní 100% nespokojili), rozhodně ale postačí na sledování filmů a občas na hudbu. Až někdy půjdu do hospody, možná zkusím pomocí mp3 přehrávače a fm-transmitteru napirátit nějaký zábavnější pořad, stejně tak jsem uvažoval o pomstě narcistním hlupákům, kteří jezdí ve sporťáku a nahlas si pouší jednu z nejmenovaných ultrakomerčních rádiových stanic pro lidi mdlého rozumu, nebo absolutního nezájmu o hudbu. Také na sjezdovkách, nebo veřejných reklamích show těchto stanic často hraje nějaká stanice opravdu nahlas a stačí si tedy nenápadně stoupnout s kelímkem někam k dodávce s aparaturou.

Legalita

Další věcí, která mi vrtala hlavou je legalita takového vysílání (mimo vozidla). Na radio-pirátském serveru pira.cz jsem se ale dozvěděl, že podle nové normy zavedené kvůli sjednocením s EU je používání těchto malých (do 50 nW) vysílačů legální. Na stejném místě jsem se také dočetl, že podivná spirála na vstupním kablíku transmitteru není určena k tlumení námahy tohoto kablíku, ale slouží jako anténa a že je dobré používat stabilizovaný zdroj s filtrem (jiný ani nemám).

RDS

Chtěl jsem z vysílače vyždímat co nejvíc, proto jsem se porozhlížel po různých programech, které by mi umožnili RDS broadcasting, našel jsem jeden zajímavý (Airomate II), který ale nefungoval (možná za to mohla nedostatečná vzorkovací frekvence mé zvukové karty) a z rádia jsem tak slišel pouze šum na pozadí vysílaných zvuků. Pravděpodobně by bylo potřeba zapojit RDS enkodér někam dovnitř do obvodů vysílače (na piře ho můžete koupit a najdete i přibližný návod).

Hacky

Mimo to jsem na piře našel článek o transmitteru Belkin TuneCast II a několika drobných úpravách, pomocí kterých lze poměrně dost zvětšit vysílací výkon tohoto produktu, nebo třeba odstranit automatické vypínání, případně přidat externí anténí výstup. Tak jsem ten svůj také rozebral, abych se podíval, co je uvnitř (viz. foto) a mám osobní nepotvrzený tip na to, jak vyřadit útlumový člen u toho mého transmitteru, ale protože je nepodložený, nebudu ho dávat na web (můžete mi napsat).
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

9 Responses to “FM Transmitter takeMS”

 1. KaMM Says:

  Ahoj. Prosim te, poridil jsem si TakeMS FM transmitter. Chci jej pouivat jako bezdratova sluchatka, ale potreboval bych lehounce zvysit vykon. Prisel jsi jak na to? Diky moc. Honza

 2. Harvie Says:

  KaMM: Zatím nic… ;( Resp. napady sou, ale jde jen o pokusy, ktere bych zkousel, kdybych tu tech transmiteru mel 50, pac se v tom tistaku moc neorientuju… Teoreticky by to melo podobne jako u toho belkina bejt zkratovani nejakyho odporu (pocitam, ze si prisel z pira.cz)…

 3. kamm Says:

  jj,z piry na tebe linkovali. Mam i toho belkina,ale jinou hw revizi,nez upravovali na pira.cz upravil jsem to, vsechno frcelo,ale ted zacal nejak blbnout. tak jsem si poridil toho TakeMs. Kdybys neco vymyslel, prosim, napis. diky. zatim zdarec

 4. Harvie Says:

  NJ… doufam, ze do ty doby uz pofrci vsechno na digitalnim vysilani ;o)

 5. Cookie Says:

  Zdravím, tak jak si na tom z transmitterem? Už jsi něco vyzkoušel, nebo na něco přišel? Nebo ses na to nakonec vykašlal a nic neupravil? Moc mě to zajímá, taky mám takeMS :)

 6. Harvie Says:

  Vykaslal, jinak bych napsal, nemam znalosti na to, abych do toho moh zasahovat bez potrebny dokumentace. Muzu to zkouset na slepo, ale ted mam dost prace.

 7. Dj.Energy! Says:

  zdravím. mám taktéž jeden z mnoha transmitterů, co jsou na českém trhu (konkrétně od zn. Emgeton). Je vcelku dobrý, jelikož (pravděpodobně) už od výrobce nebude mít jen 50nW, ale dle dosahu určitě víc. Mám ho v plastové krabičce přidělaný na poměrně vysokém místě s výhledem do okolí asi 10m nad zemí na stožáru s TV a rádio anténama. Jeho dosah je místy i okolo kilometru. Se stereo signálem není problém “na kus drátu” i 50m od transmitteru. Pálím to asi pro pět ulic + polovinu sídliště 500m od transmitteru daleko a velice dobře čisté frekvenci 96.4FM na Kutnohorsku

 8. Harvie Says:

  Dj.Energy!: Výborně :-) a dáš nám i GPS souřadnice, ať kutnohorská zásahovka nemusí čekat, až tě vystopujou z telekomunikačního inspektorátu? :-) Zajímalo by mě, jestli je pevné umístění přenosného transmitteru legální… btw imho ti dost pomáhají ty kabely, která vedou k transmitteru na ten stožár, protože asi fungují jako slušná anténa, tak doufej, že to nebudou brát jako nehomologovanou modifikaci.

  Jinak to zní jako fajn projekt.

 9. Harvie Says:

Leave a Reply