Audacity – Nejčastější chybyDnes si popíšeme jeden z nejčastějších problémů, který může nastat při práci s audacity a možná i jinými zvukovými editory.

Na prvním obrázku můžeme vidět jednoduchou křivku vygenerovanou z Menu->Generovat->Bílý šum, taková křivka je z velké části založená na náhodě, proto její počátek není na 0, ale někde náhodně mezi 1 až -1, ano, říkáte si číslo sem – číslo tam, ale skutečně nepříjemný problém v naší stopě vznikne ve chvíli, kdy tuto zvukovou vlnu chceme napojit na jinou, která končí v jiném místě než počátek naší (tedy asi -0,75). Naneštěstí takovou křivkou je i ticho. Například ticho, které se nám “šíří” z reproduktorů předtím, než spustíme přehrávání.
Co se tedy stane?


(vygenerovaný šum)

Než započne přehrávání naší skladby, je výstup na hladině 0 (tedy ticho), ve chvíli, kdy přehrávání spustíme, dojde k nárustu na výstupu naší zvukové karty teoreticky z 0 na -0,75 (tedy vtažení membrány do reproduktoru o našich 0,75 nekonečnou rychlostí…). To sice díky platným fyzikálním zákonům není možné. I přes to vznikne pro nás poměrně nepříjemný zvuk – tj. lupnutí/prásknutí/cokoliv.


(menu Audacity)

Jak tomu předcházet?
Toto se nám stane pokaždé, pokud nevěnujeme dostatečnou přesnost vystřihávání jiné části záznamu, nebo například, když naše křivka vzniká pseudonáhodným generováním jako bílý šum. Nám jako protiútok postačí jednoduchý trik tj. postupný náběh (Fade-in) a postupný dozvuk (Fade-out). Označíme si tedy blízké okolí problematického úseku. V našem případě jde o problém na začátku stopy (případně vzorku), označíme si tedy od začátku křivky takový časový úsek, který je dostatečný (tj. není s ohledem na naší aparaturu příliš krátký na to, aby došlo ke zběsile rychlé změně). Na tento úsek potom aplikujeme (viz. druhý obrázek) pozvolný náběh z Menu->Efekty->Postupný náběh…, tím na vybraný časový úsek použijeme obálku v takovém tvaru, že se našemu uchu zdá lineárně stoupající od počátku (0% úroveň) do konce (100% úroveň) výběru. Tím se nám také počátek stopy nebo vzorku zarovná z problematické hodnoty na 0.

Tuto stopu (konkrétně bílý šum), můžeme použít například k vymodelování vzorku nějakého krátkého výškového bubínku, nebo činely.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply