Audacity – Zvuková syntézaDnes si ve zkratce povíme něco o syntéze jednoduchých zvuků, jako bicí atp.

V minulém roce (viz. presik.ssps.cz) jsem zde publikoval článek o práci s Audacity, tj. opensource audio editor. Dnes si ve zkratce povíme něco o syntéze jednoduchých zvuků, jako bicí atp.

Nejdřív si musíme představit, jak námi požadovaný zvuk vypadá, jak rychle se začne, jestli jde o tón, nebo spíše šramot, jaký má dozvuk. Já se chci věnovat spíše syntéze bubnů (podobně jako minulý rok v ER-0), proto jsem připravil pěknou tabulku:

Zkr. Předmět Podklad (křivka) Obálka
BD Basový buben sinusoida (50-80 Hz) Poměrně rychlý náběh, dlouhý dozvuk
Tom Bubínek sinusoida (100+ Hz) Takřka okamžitý náběh, kratší dozvuk
Crash Činela šum (nejlp. bílý) Bezprostřední náběh, po špičce strmý dozvuk

Dle toho si v audacity vygenerujeme tón (já se řídím dle BD), takže 1 sekundu dlouhá sinusoida o 55 Hertzích. Tedy: Menu->Generovat->Tón. Poté audacity přepnu do režimu obálka (vlevo nahoře dvě bílé šipky s modrou křivkou uprostřed), pomocí tohoto nástroje si dle sloupce “obálka” z předešlé tabulky vytvořím tvar obálky (chytit fialovou linku a táhnout) podobný tomu na následujícím obrázku:

Poté se přepneme do výchozího režimu (ten samý panel, tlačítko s tvarem I ) a následně si můžeme označit požadovaný kousek stopy a pomocí tlačítek nahoře přehrát. Pokud před kliknutím držíme shift, označený úsek se začne přehrávat v smyčce. V mém případě vznikl pořádně masitý basový kopák. S tímto vzorkem (samplem) můžeme dělat různé pokusy aplikovat efekty (např. zdůraznění basů, kompresi, nebo ekvalizaci…), můžeme také vytvořit druhý kanál (např. o 1ms posunutý) a vytvořit tak stereo vzorek (ty ale většinou nejsou zpracovatelné dalšími sekvencery, ve kterých budeme jistě náš vzorek chtít použít).

Potom si stopu ořízneme tak, aby obsahovala jen náš BD a uložíme do wavu, ten pak můžeme natáhnout do softwaru, který nám s jeho pomocí dovolí vytvořit rytmus (např. HammerHead – viz. archiv presíku). Příště si ukážeme některé běžné chyby při práci s audacity.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply