HammerheadNěco o softu HammerHead, který slouží k tvorbě drumloopů. Prosím berte opravdu s nadhledem (hlavně ty netechnické poznámky), protože článek je nějakej ten rok starej ;D

Tak jsem si dneska sednul k počítači, na ICQ jsem seřval pár lidí do bezvědomí, zapnul HammerHeada “jednanulku” od pana Brama Bose, udělal rytmus, který jsem vyrenderoval do WAVu a potom screenshot, obrázek přesně toho, co uvidíte po celou dobu používání HammerHeada. (Najdříve se vám objeví černé okénko s HammerHeadem, klikněte na “Groovy” – “Groovy”? Co je to? Groovy je starší bratříček oblíbeného “COOL”, ale byl používán před nějakým časem, to bylo bohužel tehdy, kdy tyhle “Zápaďácký výrazy” zrovna nefrčely, proto je známé více těmi, které baví zahraniční “retro”, než těmi, co by podobný slangový výraz spíše užili, dost teď ale filozofických monologů, a pusťme se do práce!)

Pro ty z vás, kteří ani netuší, o co jde, stručně vysvětlím:

Tato mašinka, která se nazývá, no jo, když on jí každý říká jinak. Já mám nejradši pojem DrumBox, ale používají se také názvy jako DrumMachine, DrumSequencer, Sequencer, DrumMatrix (Ten má trochu jiné ovládání) elektronický bubeník, GrooveBox , BeatBox (To, čemu se dnes běžně říká beatbox, byl dříve “human beatbox”, ale to se v historii hudby vracíme až na dobu Jamajských “Sound System”, ke zrodu Reggae, Hip-Hopu, a podobných stylů). Koncepce programu vychází z velmi oblíbených hardwarových drumboxů od Rolandu (společnost, která se velmi zasloužila o elektronickou hudbu, díky “mašinkám”, které vyráběla), těmi byly především legendární:

* TR-909
* TR-808

Jak předešlé url napovídají, najdete na nich fotky obou zařízení.
Roland samozřejmě nevyráběli jen drumboxy, ale také syntetizátory a jiné mašinky, které dodnes mají okolo sebe celé kulty příznivců a fanoušků, unášené vlnami jejich hudby.

Teď ale již k našemu milému HammerHeadu:

Po spuštění programu se objeví okno, které vidíte na screenshotu nahoře.
Toto okno obsahuje poměrně dost aktivních prvků, které se pokusím shrnout: Vpravo nahoře je posuvník, určený na změnu hlasitosti výsledného rytmu , opakuji výsledného, to znamená, že pokud s tím budete hýbat v průběhu přípravy rytmu, sice to bude mít vliv na poslech, ale výsledek nebude ideální (spousta lidí si myslí, že když to pořádně “vohulí”, tak budou lepší basy – OMYL! Skladba bude přebuzená, a nejspíš to nezachrání ani konečný mastering – finalizace skladby), ztlumení bude mít také na skladbu neblahý vliv, proto doporučuji na tohle “hejblátko” raději vůbec nešahat! Dalším důležitým prvkem je tlačítko s nápisem “PLAY”, to ponechávám bez komentáře, snad dodám jen to, že jeho stiskem spustíte přehrávání cyklické, v průběhu kterého se budou projevovat všechny změny, které na projektu uděláte. Stejným tlačítkem cyklus také ukončíte.

Posuvník “TEMPO”, určuje samozřejmě tempo celé skladby v BPM (= Beats Per Minute = Údery (bubny) za minutu), zatím ponechte někde uprostřed (moc malá hodnota způsobí nesouvislost rytmu a velké prostoje mezi bubny, moc velká hodnota naopak způsobí překrývání jednotlivých bubnových “samplů” – v našem případě: kraťoulinkých zvukových záznamů se zvukem bubnu – tento překryv způsobí velmi nepříjemné škody na zvuku, to můžete samozřejmě bez problémů vrátit zpět.) Posuvík “SHUFFLE” přímo souvisí s nastavením BPM (tempa), přidáním jeho hodnoty se tempo stane proměnlivým, začne jakoby náhodně “SWINGovat”, velká hodnota nepůsobí na skladbu zrovna esteticky.

Tak zatím víte, co s pomocnými prvky, a nyní můžeme přejít k vlastní tvorbě rytmu:

Všechno co je pod modrožlutým polem (Počínaje tlačítky “Channel 1, 2, …” a tlačítky “ON” konče), jsou prvky pro obsluhu jednotlivých kanálů (Hammerhead má jen 6 kanálů, což jsou vlastně bubny, na které můžete “hrát”, časem ale zjistíte, že jsou finty, jak to obejít, ale také že šest není zase tak málo, když nic jiného, cvičíte tím vlastní kreativitu :) . Každý z kanálů má vlastní sloupec prvků (Tlačítko “Chanell”, nabídku, “REV”, “DIS”, “ON” a posuvník.) Uveďte program do výchozí polohy (Nabídka File->New Track nebo také [Control]+[N]), tím se resetují všechny prvky. Rozsvítí se tlačítko “Chanell 1″ (Jestli tomu tak ještě nebylo.) , to znamená, že kanál číslo 1 je aktivní a my ho můžeme v klidu editovat klikáním na jednotlivé modré a žluté prvky nad panely kanálů. Program je předurčen (ale není to podmínka) ke tvoření rytmů na čtyři doby, to znamená, že žlutá políčka jsou čtyři, pokud jste začátečník, doporučuji držet se žlutých políček, a dávat na ně výrazné bubny.

Kliknutím na pozici v časové ose (paternu, tj. ty žlutý a modrý patvary s ukousnutym rohem) se na této rozsvítí malý bílý proužek, který signalizuje, že aktivní kanál má “bouchnout” ve chvíli, kdy na danou pozici program dojede, při přehrávání pozice po sobě následují zleva doprava s intervalem závisejícím na tempu rytmu. V praxi to znamená, že po kliknutí na “Channel 1″ přidáváte jednotlivé údery pomocí klikání na časovou osu. Zde je nutno dodat, že již při návrhu rytmu musíte rytmus a tempo přizpůsobovat stylu, který chcete “sbastlit”. Asi jste si všimli, že to není všechno. Panel nástrojů kanálu obsahuje ještě Tlačítko “REV”, kterým aktivujete reverzní přehrávání samplu daného kanálu. Deaktivace tlačtka “ON” pochopitelně deaktivuje přehrávání daného kanálu v sekvenci. Tlačítko “DIS” (od “distortion”), zapne úpravu charakteristiku samplu daného kanálu, tu můžeme upřesnit pomocí dvou posuvníků v poli “Distortion Feedback”. Hned pod tlačítkem [Channel] je rolovací nabídka, kde si vyberete zvuk (buben, sampl) daného kanálu. V nabídce je více samplů, níže je tabulka výrazů a zkratek, používaných k pojmenování jednotlivých bubnů. Nepoužívejte bubny s názvem v hranatých závorkách “[Giz]” a podobně, to jsou pouze ukázkové smyčky, poslechnout si je můžete tím, že je umístíte na první obdélníček v paternu a pustíte. Ale není příliš kreativní používat hotový rytmus. Naopak oproti tomu samply v šišatých závorkách “” jsou vyměnitelné, jak je nahradit vlastními samply (a jak si takové vlastní bubny vyrobit) si řekneme později.

Pokud vám nestačí pouze jeden takt (v rytmu na čtyři doby jsou to 4 žlutá pole), další takt přidáte pomocí hodnoty “Total” v poli “Measures”, hodnota “Current” vyjadřuje právě editovaný takt. Občas se stane, že šipky u “Current” nezčernají po změně hodnoty na “Total > 1″, to ale neznamená, že je nebudeme moci použít. Z jednoho taktu do druhého můžete kopírovat jednotlivé i všechny kanály pomocí nabídky “Edit”.

A na závěr nabídka “File”: všechny položky jsou počítám jasné až na položku “Stream to disk Ctrl+R”. klikněte na ni, tím vyvoláte okno se záhlavím “Stream options”. Na formuláři jsou dva option boxy (černé rámečky), v boxu “File type” vyberte “WAV file” pro render do souboru *.wav (mono), v boxu “Stream type” vyberte “All measures”, tím zajistíte, že do WAVu se vyrenderují všechny takty (1-8 – podle nastavení). Klikněte na [OK], vyberte cílový soubor a potvrďte. Soubor, který jste vytvořili, je v Microsoftím nekomprimovaném formátu wav, což vyhovuje dalšímu použití při tvorbě hudby (vytvořili jsme jen krátkou smyčku, s tou je nutné dále pracovat). Pro přehrání v discmanovi nebo mp3 přehrávači je však nutná konverze, nejjednodušší je vypálit soubor *.wav jako audio cd (formát CD-DA). Poznámka ke Streamování (Renderování): na disk: samozřejmě máte také možnost renderovat do formátu *.raw (16b / mono). Volba Whole session, zaznamená všechno, co uděláte do zastavení přehrávání (HammerHead se používá také jako hardwarový drumbox, na živo přímo na párty připojením výstupu zvukové karty (nejlépe externí) přímo na sound systém, …), a vy můžete už do záznamu provádět změny v průběhu nahrávání, vznikne tak delší skladba, která je dynamičtější, a nebude potřebovat tak razantní úpravy. Další volba Stream type s názvem “Current measure”, způsobí to, že se vyrenderuje jen aktivní takt.

File->Save track As uloží rytmus v nativním formátu HammerHeadu, který můžete později znovu editovat.

A teď malý návod na jednoduchý rytmus, pro lepší pochopení principů hammerheadu:

Zvolte nabídku File->New track pro nový soubor.
Nastavte následujícím parametrům hodnoty:
Tempo: 140
Sampl 1. kanálu: “Jungle BD” (vyberte z rolovací nabídky pod “channe l”)
Sampl 2. kanálu: “Jungle Snare” (vyberte z rolovací nabídky pod “channe 2″)
Dále kliknutím na [Channel 1] nebo menu “Activate->Channel 1″ aktivujte 1. kanál a na časové ose klikněte (aktivujte) první dva žluté obdélníčky. Obdobným způsobem aktivujte 2. kanál a na časové ose klikněte na třetí žlutý obdélníček.
Spusťte přehrávání [' > ]. Jestli jste postupovali správně, uslyšíte něco jako rytmus “We will rock you”. Opakuji však, že musíte klikat na žluté obdélníčky, jestli budete klikat na modré, rytmus bude moc rychlý (4x více) a s dlouhou mezerou mezi každým taktem, samozřejmě že modré můžete využít také, ale ne v tomto rytmu.

Co se týče názvů bubnů, sestavil jsem malý slovníček:

* BD – Bass Drum – Basový “Kopák”
* Sub BD – Ultra hluboký “Woofer”
* Ac / Snare – Činely
* Clap – Klapnutí
* Crash – Neutlumená činela
* HH Open – Hi-Hat – Výškové činely – otevřené (v reálu jde o dvě činely nad sebou, které se dají sklapnout k sobě pomocí pedálu)
* HH Closed – Hi-Hat – Výškové činely – zavřené
* 909 – Sampl nahraný z Drumboxu Roland TR-909
* 808 – Sampl nahraný z Drumboxu Roland TR-808

HammerHead stáhnete na oficiálních stránkách projektu: http://www.threechords.com/hammerhead/download.shtml, dále tam také naleznete MORON sound studio, které je DOSovou alternativou HH, má navíc některé funkce (8. kanálů,…), spustit ho můžete např. V oblíbeném dosovém emulátoru DosBox, jinak může posloužit na starém notebooku s dosem, který připojíte na soundsystem. MORON stáhnete na: http://www.threechords.com/hammerhead/moron.shtml

PS: To, že hned na první pokus neuděláte dokonalý rytmus, nic neznamená, já se o opravdu dobrý rytmus snažím dodnes, ale vidím, že jsem udělal velký krok vpřed. Když si vzpomenu, že jsem se rozhodl produkovat hudbu, hledal jsem různý software, našel jsem hammerheada a vůbec jsem netušil “co to dělá”, pak jsem (po pár dnech zkoušení) zjistil jak hammerhead ovládat, potom jak udělat rytmus, jak udělat lepší, atd…
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply