Hacker HigschoolHacker Higschool aneb škola pro hackery.

Security awareness for teens – Bezpečnostní informovanost pro náctileté Hacker Highschool je projekt, který si klade za cíl vytvořit licenčně neomezené studijní materiály a seznámit studenty základních a středních škol s problematikou počítačových sítí a jejich bezpečnosti, samozřejmě také bezpečnosti počítačů vůbec.
Domovské stránky projektu: http://www.hackerhighschool.org/
Skripta naleznete na stránce: http://www.hackerhighschool.org/lessons.shtml
Celý projekt probíhá již několik let pod záštitou bezpečnostně-informačního serveru http://www.isecom.org/. HHS vydávají skripta kromě angličtiny také v němčině, francouzštině, italštině, holandštině a kastelánštině.

Pokud jde o obsah jednotlivých lekcí, tady si dovolím ocitovat stránky projektu:

* Table of contents & Glossary Aug. 22, 05 (Doporučuji nepřehlížet, obsahuje velmi šikovný slovník)
* Lesson 01 – Being a Hacker Dec. 3, 04
* Lesson 02 – Windows and Linux Dec. 14, 04
* Lesson 03 – Ports and Protocols Dec. 14, 04
* Lesson 04 – Services and Connections Dec. 3, 04
* Lesson 05 – System Identification Dec. 3, 04
* Lesson 06 – Malware (Viruses, Trojans, etc.) Dec. 3, 04
* Lesson 07 – Attack Analysis Dec. 3, 04
* Lesson 08 – Digital Forensics Dec. 8, 04
* Lesson 09 – E-mail Security and Privacy Dec. 3, 04
* Lesson 10 – Web Security and Privacy Apr. 13, 05
* Lesson 11 – Passwords Dec. 3, 04
* Lesson 12 – Internet Legalities and Ethics Apr. 13, 05

Až si stáhnete a prostudujete tyto skripta (celkem 4,35 MB ve formátu PDF), můžete si na již zmiňovaných stránkách objednat on-line přezkoušení a certifikaci, bez lepší znalosti angličtiny (nebo jiného ze zmiňovaných jazyků) bohužel asi HHS studovat nebudete.


(Screenshot PDFka)

Dále existuje možnost zaškolení a certifikace lektorů, kteří následně mohou udělovat certifikáty svým studentům (HHST – Hacker Highschool Teacher Training & Certification Exam), to bohužel neprobíhá v Čechách, nejbližší plánované termíny těchto školení v Evropě najdete v rozvrhu na: http://www.isecom.org/schedule.shtml#hhst. Tam si také můžete povšimnout, že existují i podobné kurzy organizované ISECOMem, s tím rozdílem že jsou určeny pro profesionální využití (projekt OSSTMM), tam můžete dosáhnout certifikátů:
Profesionální bezpečnostní…

* …Tester (OPST – http://www.opst.org/)
* …Analitik (OPSA – http://www.opsa.org/)
* …Expert (OPSE – http://www.opse.org/)

Odkazy:
Mohl bych vás nasměrovat na spoustu stránek s podobnou tematikou, ale případným zájemcům doporučuji přečíst si stručné stránky projektu a stáhnout si nabízené materiály – to že si neplánujete pořídit tento certifikát, neznamená, že tyto přehledně zpracovaná skripta nevyužijete a nedovíte se z nich nic nového (Kdo z vás alespoň tuší co je to: IDS, DoS, 1 Baud, ppp, GCHQ, IANA, POTS, whois nebo například sandbox???, samozřejmě až na některé je většinou alespoň zaslech každý, kdo se touto problematikou nějak zabýval.)

Off topic: To mi připomíná jak ve filmu “Hacker: Operace Swordfish” řekl “hacker”, ze kterého měla strach i FBI následující úžasně nesmyslnou větu: “Takže znovu. IDS změní řetězec každého paketu, který není TCP…” Přinejmenším to zní dost nesmyslně a už vůbec nevím, jak to souvisí s vývojem “červa”, který se stejně nešířil (další nesmysl) a kterého tento l33t “programoval”.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

4 Responses to “Hacker Higschool”

 1. JP Says:

  Kastelánština? Ty jo, tím mluví kasteláni?
  Já znám KATALÁNCE a ti mluví KATALÁNŠTINOU (e.g. španělský hantec).

 2. Harvie Says:

  JP: No já to asi nehezky prelozil z anglictiny, takze je to mozny, kazdopadne to neni jazyk, ktery bych umel, nebo se ho chystal ucit, stejne jako vetsina mych znamych, tudiz jsem to pokladal za okrajove ;) ale dekuji za pripominku.

 3. 3xtE Says:

  No, pro děti ze základní školy nejspíš dobrý projekt, pro ostatní myslím né příliš zajímavé, jsou tam dost obecné věci a čekal jsem že to půjde víc do hloubky. Jinak tohle z lidí určitě hackery neudělá i když samotné documenty se snaží navodit dojem že to z čtenáře hekra udělá. No, lol.

 4. Harvie Says:

  JP: Dik. Vzdycky je dobre dozvedet se neco noveho ;o) Az pojedu do “Katalánska” tak si na to dam pozor ;)

Leave a Reply