Craft by lftMožná jsem se již zmínil, že v této kategorii budu ukazovat vše, co ve mne vyvolává nostalgické pocity. Jako například toto demo s názvem Craft od chlápka co si říká lft.

Nejen, že lfk demo naprogramoval, ale také si sám vytvořil hardwarovou platformu s čipem ATMega s 20MHz (místo toho aby použil klasicky DOS a ASM na PC) a prakticky nic jiného než tento čip k tomu nepoužil. Jeho počítač má zvukový i grafický VGA výstup, přičemž nepoužívá žádné speciální procesory (něco na způsob grafické/zvukové karty) a vše si naprogramoval sám. Posuďte sami:

Ještě se můžete podívat na starší chiptune projekt od stejného autora…

Jestli stále nechápete, co se mi na tom líbí, řeknu vám asi tolik – připomíná mí to moje první setkání s počítačem (něco podobného měly dřív na začátku skoro všechny hry) a potom… dovedete si představit to množství algoritmů, které ten programátor musel použít? Nemluvě o tom, že si sám nejspíš programoval i nějakou vrstvu pro vykreslování obrazu (něco jako OpenGL ;) a to už může být opravdu hodně zajímavých řádek kódu se spoustou hacků.

Můžete se těšit na další retro články ;)
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

2 Responses to “Craft by lft”

  1. Bystroushaak Says:

    Nádhera! Nestíhám čumět, nikdy jsem nechápal jak je možné vytvořit demo velké několik desítek KB, které má v sobě hudbu a ještě grafické efekty. Tohle mi úplně vyrazilo dech, kdyby mi o tom někdo vyprávěl, tak asi neuvěřím, ale takhle mi nezbývá nic než jen tiše zírat..

  2. Harvie Says:

    Jo, předpokládám, že podobné kódy budou obsahovat hodně hacků bojujících o každý byte… No já se budu zatím pokoužet jen o ChipTune s Arduinem ;D

Leave a Reply