Otevřený dopis našemu státuaneb “Vážený státe”. Pokud souhlasíš, napiš komentář nebo se připočti a pošli dál. – Přiletělo mailem odkudsi z kyberprostoru…

Vážený státe,

rád bych věděl, kam mám zajít, abych se mohl úplně odhlásit ze státního penzijního systému. Mám na mysli podepsání nějakého prohlášení (reversu), že až budu starý, nebudu od státu požadovat žádný důchod a na oplátku teď nebudu na tento systém muset platit. Rozhodl jsem se totiž, že bude jistější, když si sám budu spořit ve fondech, založím si akciové portfolio a koupím si na hypotéku nějakou nemovitost, kterou pak v důchodu buď prodám nebo pronajmu. Mám totiž obavu, že jinak teď budu platit vysoké daně a až mi bude 65, stát řekne:
“Sorry, nejsou peníze na důchody – můžou za to předchozí vlády, to my ne.

Jo a vy jste si vedle toho spořil do státem podporovaných penzijních fondů? Sorry, ale inflace produkovaná minulým vedením ČNB tyto úspory znehodnotila, nehledě k tomu, že vám ty úspory zdaníme sedmdesáti procenty, aby bylo na důchody pro ty, kteří si nespořili.
Jak by k tomu ti chudáci přišli, že…” a hlavně vůbec nevím, zda se těch 65let k odchodu do důchodu dožiji.
Zároveň bych chtěl úplně přestat platit sociální pojištění, protože si myslím, že v mém oboru je riziko nezaměstnanosti relativně malé. Platit si toto pojištění má smysl přeci pouze pro ty, kteří mají reálný důvod se nezaměstnanosti obávat, ne? Kdyby mi patřila Petřínská rozhledna, asi bych si ji také nepojišťoval proti povodni…nebo bych se možná i proti nezaměstnanosti pojistil, ale rád bych si sjednal individuální podmínky v nějaké komerční pojišťovně, protože mám pocit, že rozumnější (pro obě strany) je odvíjet výši pojistného od míry rizika a ne od výše příjmů.

Také bych se rád zdravotně pojistil u nějaké komerční pojišťovny, opět podle míry mé zdravotní rizikovosti (sportuji, nekouřím, nepiji, nedýchám uhelný prach v dole, nebrousím sklo, nepracuji s trhavinami) a ne podle výše mého příjmu. Také bych někde rád podepsal papír, že na smrt mé matky přísahám, že v životě nepoužiji služeb Českých drah, aby mi mohla být refundována část daní, která do ČD teče.
Také si myslím, že už stát za mé základní a střední vzdělání dostal ode mne daní dost. Zas tak dobré ty školy nebyly! Vysokou školu svých dětí platím sám, takže na školství bych již platit rád přestal.

Nepřijde mi zrovna moc rozumné ani spravedlivé platit školu dětem sám a ještě ji platit někomu jinému, jenom proto, že se u nás stát neobtěžoval zřídit studijní obor, který zrovna moje děti potřebují studovat. Na druhou stranu stát umožnil obrovské skupině lidí vystudovat střední i vysoké školy a absolventi těchto škol ve vystudovaném oboru vůbec nenastoupili. Často zastávají pozice ve funkcích, kdy jejich vzdělání nadhodnocené anebo zcela mimo obor.

Také by mne zajímalo, jak se vyreklamovat z pravomoci Ministerstva pro místní rozvoj. Přijde mi totiž poněkud nespravedlivé, že sousední státní činžák, kde žijí vyvolení v údajně “sociálních bytech”, za poloviční náklady, než jaké platíme my přes ulici v družstevním domě, je nákladně rekonstruován také z mých daní. Když si budeme chtít opravit náš družstevní dům, budeme si to muset zaplatit ze svého, ale ty daně, které platíme i na rekonstrukci sousedního státního domu, nám už nikdo nevrátí. Přitom v tom státním domě zcela jistě nebydlí sociálně potřební občané, nejhorší auto, co před ním parkuje je Octavia. Také bych se chtěl zeptat, kde se na naší radnici odhlásit od městské policie. Ona totiž naši čtvrť navštíví jen občas a to výhradně z důvodu montáže botiček na auta, která opět díky městskému rozhodnutí nemají kde jinde parkovat. Bohužel již tato městská policie nijak nebrání pravidelnému vykrádáni aut či sklepů, vandalismu a rušení nočního klidu. Když jsem na toto městské policisty upozornil, doporučili mi, abychom si zřídili “domobranu” po vzoru některých sídlišť v jiných městech, nebo abychom si najali hlídače (ta drzost!). To druhé bych velice rád udělal – spočetl jsem si, že kdyby se náš blok pěti domů složil na nočního hlídače, vyšlo by to na cca 200 Kč na jednu domácnost. Věřím, že od té doby by krádeže ustaly. Jen nevím, jak odhlásit a neplatit služby městské policie, kterou bychom pak nepotřebovali. Zároveň již dlouho zjišťuji, kde je možné se odhlásit od služeb Policie ČR, která se mi již delší dobu jeví jako zcela zbytečná. Podle informací z internetu, tisku a všech televizí usuzuji, že 30% všech vyšetřovaných případů souvisí s případy, které zavinili a nebo spoluspáchali přímo policisté, dalších 30% zavinili naši politici, rodinní příslušníci politiků a přátelé našich politiků (zde policisté nic nevyšetřují a pokud náhodou i vyšetří, tak ve finále odloží) a dalších 40% trestních činů spáchali recidivisté a barevné menšiny. Pokud z této skupiny je náhodou něco vyšetřeno, u soudu jsou recidivisté potrestáni jen minimálními tresty (nelze je zavřít, protože věznice již nyní jsou přeplněné) a Rómové jsou většinou propuštěni bez trestu. Proto bych se chtěl zeptat, vzhledem k tomu, že prý žijeme ve svobodném státě, na jaký úřad mám zajít, abych si mohl zaškrtat, které služby od státu chci a které ne. Je přeci nesmysl platit něco, co nepoptávám, ne? Myslím, že bych s chutí odhlásil i služby Statistického úřadu, Výzkumného ústavu pedagogického, Školských úřadů, Ústavu státu a práva, Úřadu pro státní informační systém, Energetického regulačního úřadu, Telekomunikačního úřadu, Národního bezpečnostního úřadu, Grantové agentury, Úřadu pro ochranu osobních údajů, 73 Úřadů pro zastupování státu ve věcech majetkových a několika desítek naprosto zbytečných dalších.

Také by bylo dobré, kdyby bylo možné nějak určit cenu jednotlivých služeb, které nám stát poskytuje. Proto je ale zapotřebí, aby tyto služby byly nabízeny na tržním principu a v prostředí konkurence.
Když si totiž jdu koupit housku za 5 Kč, jasně tím demonstruji,že ta houska pro mne má větší cenu, než mých 5 Kč, resp. že houska je pro mne to nejlepší, co si za těch 5 Kč mohu koupit.

Také koupí té konkrétní housky demonstruji, že právě tato houska od tohoto konkrétního pekaře je to, co preferuji.
Každý den tak vlastně svými peněženkami hlasujeme, co je pro nás důležitější a vhodnější. Se státními službami to tak není. Neznáme jejich cenu. Nevíme, zdali by je konkurence nenabídla levněji a kvalitněji. A hlavně nemáme možnost se rozhodnout, zda-li o ty služby za daných podmínek stojíme. Můžeme odmítnout státní vzdělání a zaplatit si soukromou školu, ale povinnosti platit na státní školství nás to nezbaví.

Obdobně musím platit za možnost příjmu ČTV a ČRo, i když je vůbec nesleduji, ze svých daní přispívám na Telekomunikační úřad, který podporuje navyšování cen Telefonicou O2, nebo si platím např. Energetický regulační úřad, který odsouhlasil další zdražování elektrického proudu, takže ČEZ má zcela astronomické zisky, tak že raději nakupuje elektrárny v Rumunsku či Bulharsku, tak aby nemusel zlevnit elektrický proud v Česku. A tak je to se všemi státními službami – buď si jejich poskytování stát monopolizuje úplně, takže vůbec nemáme volbu nebo na výběr máme, ale přesto pak musíme platit i tu státní službu, kterou jsme ale nahradili placenou službou od konkurence. Například nechápu, proč v každém bývalém okresním městě musí být OSSZ, VZP a další zdravotní pojišťovny se svým aparátem pro výběr a kontrolu pojistného, když se výpočet pro odvod pojistného provádí u zaměstnavatele ze stejného mzdového základu.
Vybrané peníze jsou z příjmových účtů (OSSZ a ZP) stejně převedeny do jednoho měšce, ze kterého se provádějí následné výplaty do sociálních a zdravotních položek.

Dále bych chtěl být seznámen s cikánem, kterého živím ze svých daní a dalších plateb.
Zcela zločinecký se mi zdá systém, kdy si musíme vydržovat armádu půl milionu nepracujících cikánů, cikánek a jejich dětí, když naopak v ČR musíme zaměstnávat legálně, pololegálně a na černo, více než 400 tisíc cizinců. Vydržování cikánů nás stojí při velice zjednodušeném výpočtu minimálně 20 miliard ročně. Bylo by dobré, kdyby antimonopolní úřad přinutil stát vzdát se svých monopolů na sociální pojištění, na emisi peněz, na rozhodování sporů, na zajišťování pořádku, atd…). Také by ten antimonopolní úřad měl postihnout sám sebe za monopolizaci práva na rozhodování antimonopolních kauz. Problém asi bude v tom, že instituce, které by nás měly i před státem chránit (od Antimonopolního úřadu až po Ústavní soud) jsou vlastně jeho součástí. A tak bych byl rád, kdybyste mi poradili, jak mám zajistit svoji svobodu, jak přestat být nevolníkem, jak platit pouze za to, co poptávám, jak sám rozhodovat o svém životě a majetku.

Děkuji,
s úctou Váš Občan + dalších 2 156 823 souhlasících.

Dopis státu… připočítej se a pošli dál (chceš-li)
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

13 Responses to “Otevřený dopis našemu státu”

 1. sasasasas Says:
 2. Perníček Says:

  Mohu říci, že sasasasas vydal opravdu skvělý komentář. Zřejmě proto, že nepochopil o co jde … Proč ne. Jinak skvělý dopis, připojuji se pod něj.

 3. Harvie Says:

  sasasasas: můžeš poděkovat Perníčkovi za to že tě nesmáznu, i když by sis to zasloužil. Jsem ochoten diskutovat o tom, že jsem kkt, pokud napíšeš proč si to myslíš – já si to třeba myslím o tobě, protože tu spamuješ.

 4. sasasasasasas Says:

  Aha, takze vidim, ze ani nevis co spam je. Je-li libo, smazni me. Pak si pripadej jako drsny webMaster

 5. Harvie Says:

  sasasasasasas: Ne, ja rad lidem dam sanci aby se ztrapnili sami. A pak az si pripadam jako drsny webMajster.

 6. Perníček Says:

  Názor člověka, který není schopen ani vystoupit ze své "anonymity", nemá pořádnou váhu. Další věc je, že vůbec nezáleží jestli tvůj první příspěvek je spam nebo ne. Tvůj první příspěvek je projevem hlupáka a tvé dva další jen prokazují, že o Harviem nic nevíš a přesto ho kritizuješ a to se rovná hlupáctví :)

 7. Petr Dostalík Says:

  Půjdeš po ulici a zlomíš si nohu. Nebudou jezdit sanitky, protože byla pohotovostní služba jako neefektivní soukromou nemocnicí zrušena. Zavoláš si mobilem taxíka, taxikář Tě odmítne naložit, protože na to není zařízený.
  Zaplatíš taxikáři 1000 Kč a on Tě naloží. Dalších 500 Kč Tě bude stát jízda do nemocnice (je to daleko a ve špičce).
  V soukromé nemocnici odmítnout přijmout tvou pojišťovací kartu, protože jim Tvoje pojišťovna už dvakrát odmítla proplatit zákrok a budou požadovat platbu v hotovosti dopředu. Jízda k nejbližšímu bankomatu a zpět vyjde na dalších 500 Kč.
  Již vyzbrojen hotovostí budeš přijat milou a usměvavou sestřičkou, vyšetřen zkušeným lékařem, zrentgenován nejnovějším rentgenem,odborně zasádrován a pro jistotu přijat týden na pozorování.
  Na konci pobytu bude vystaven účet
  1000 Kč ošetření
  1000 Kč vyšetření lékařem
  500 Kč rentgen
  500 Kč sádra
  + 300 Kč práce laboranta
  1500 strava
  500 noční a denní sestra
  2800 ubytování v jednolůžkovém pokoji s telefonem a televizí
  750 Kč medikace
  na všechny platby budou řádně vystaveny dokumenty (paragony), ovšem Tvoje komerční pojišťovna je odmítne uhradit, protože jsi šel příliš rychle a byla tvoje chyba, že jsi upadl.
  Dáš žalobu k soudu, ale ten při podrobném studiu pojišťovací smlouvy zjistí, že jsi souhlasil s případným řešení sporů přes arbitra. Arbitr je shodou okolností spolumajitelem pojišťovny.
  Není divu, že tvou žalobu zamítne.
  V průběhu týdne který jsi strávil v nemocnici si Tvůj zaměstnavatel nalezl nového zaměstnance (nebude přece týden čekat, čas jsou peníze), navíc Ti do poslední výplaty započte škodu, kterou jsi mu způsobil nesprávným výkonem práce.
  Díky krátkodobé nezaměstnanosti nejsi schopen splatit hypotéku na dům (nemám totiž žádný příjem a nemůžeš díky zlomenině po jistou dobu pracovat). Banka na základě zástavní smlouvy Ti dům vezme a bude Tě žalovat na celou dlužnou částku, včetně 30% smluvní pokuty, se kterou jsi souhlasil a náhrady škody. Spor opět rozhoduje rozhodce.Náklady řízení mnohonásobně převýší dlužnou částku. Tvé finanční prostředky jsou vyčerpány, nesplatíš, co podle rozsudku máš. Vyhlásíš osobní bankrot.
  Po provedení exekuce nemáš co jíst, nemáš kde spát, Tvoje děti nemohou platit školné a živí se prostitucí a distribucí drog. Žiješ na ulici jako bezdomovec.
  Jediné co Ti patří, je nadstandardní sádra na pravé noze.
  Ale na druhou stranu, náklady na stát máš minimální.
  Ale přesto Ti radím, choď patrně, ať neuklouzneš!!

 8. Harvie Says:

  Petr: Taky dobreee ;D

 9. Mirex Says:

  Suhlasim s Petrovym komentarom, takato situacia by mohla nastat. Precitaj si ten komentar, a poriadne sa nad tym zamysli. Velmi jednoducho sa ti pise teraz, ked mas dobru pracu a nadpriemerny zarobok. Ale nedaj boze aby tvoje odvetvie prestalo tolko vynasat, zrazu sa ocitnes v ovela horsej situacii ako si teraz, a cely ten tvoj celozivotny plan na velky dochodok sa rozpadne.

  Socialny system je o tom ze pomahas aj ostatnym, a tak isto ked budes v tazkostiach ty, tak aj oni prispeju trochu tebe.

 10. Harvie Says:

  Mirex: Samozrejme je to nutne cist s nadhledem, ja sem to nepsal, jen mi to prislo mailem a pobavilo me to… ne se vsim souhlasim, kazdopadne pojistit se muzes i jinde/jinak a stat by nemel mit takovy monopol. Spousta veci v tom clanku je pravda – jine zas ne, je na kazdem, co si z neho vezme.

 11. Harvie Says:

  Abych uvedl věci na pravou míru: NEJSEM AUTOREM TOHOTO TEXTU/DOPISU. Ačkoli na webu za něj začínám být zlehka považován, rád bych to zastavil v počátku.

  A dokonce musím konstatovat, že v textu se nacházejí také PASÁŽE, SE KTERÝMI NESOUHLASÍM. Jde především o úvahy, které dělí jiné lidi do skupin podle rasy a podobně.

 12. mr.Crow Says:

  Tohle to je trefený…

  copak platíme důchod pro sebe? ne, platíme této generaci důchodců, stejnětak jako nám budou platit naši vnuci…

  …kdyby platili sociální pojištění jen ti, co ho potřebují, tzn. ti, kteří nepracují nebo jim to hrozí, to by se asi moc peněz nevybralo, že? ;)

  stejnětak si můžu říct, proč bych platil z daní silnice, když nejezdím autem, proč platit výzkum rakoviny, kdyý ji nemám, proč platit výzkumnou cestu do vesmíru, když já letět nemůžu…

  ehm, jestli si autor chce bydlet někde, kde stát nefunguje, kde takovéto služby nikdo nenabízí, ať se přestěhuje do nějakého zaostalého státu na nějakém ostrově, třeba mu tam bude líp, než v naší zemi, která tak ošklivě žere všechny peníze, které si vyděláme ;)

 13. Harvie Says:

  mr.Crow: Tak ty ale zapominas, ze podle logiky toho dopisu bys odkazal svuj duchod tomu duchodci, kteremu bys jinak platil abys to potom mohl dostat zpatky. Jediny rozdil je v tom, ze statu neposkytnes tento duh pujcky.

  Opet pripominam, ze CELY DOPIS JE NUTNO CHAPAT S NADSAZKOU ;)

Leave a Reply