Fenomén Last.FM – iTunes zadarmoKaždý, kdo se alespoň trochu pohybuje po webu (nebo v horším případě vymetá blogy ;) se dřív nebo později setkal s multimediální službou Last.FM. To je velice výhodný způsob jak poslouchat hudbu. Last.FM je postaveno nad obrovským skladem hudby ve formátu mp3, kterou na základě smluv získává od desítek monopolních, stovek velkých a tisíců inviduálních značek. Všechnu tu hudbu si může uživatel zdarma poslechnout. Když jsem poprvé tento systém viděl, napadlo mě “Co z toho ty vydavatelství asi mají?” a hned jsem si taky odpověděl. Je to reklama.

Jak to funguje v praxi? Ve svém prohlížeči si otevřete URL http://last.fm/, tam zadáte jméno svého oblíbeného interpreta/interpretky nebo tzv. tag (viz. níže) a potvrdíte. Tím automaticky spustíte přehrávání náhodné stopy z jeho produkce. Když skladba dohraje (nebo stisknete tlačítko “skip” – tj. přeskočit), automaticky pomocí algoritmu, který porovnává “tagy” (značky) a hodnocení od lidí s podobným vkusem, vybere track velmi podobného žánru.

Jinak řečeno si nemůžete vybrat konkrétní song, ale máte celkem záruku, že budete poslouchat hudbu, na kterou máte v dané chvíli náladu a hlavně si tak vytvoříte něco jako hudební stanici na míru.

Vyzkoušejte si Last.FM

(click na “Change Station”)

Technicky je celý Last.FM postavený na technologii AudioScrobbler. Ta vám umožňuje také další akce. Kromě toho, že pokud je skladba/deska, kterou právě posloucháte na prodej, můžete se jedním clicknutím přemístit do e-shopu, můžete po bezplatné registraci získat ještě další funkce jako zabanování (tuto skladbu již nikdy), přidání do oblíbených, napsání tagu (popisek, podle kterého ho najdou další uživatelé – typicky třeba “Guitar”, “Bob Marley”, “Reggae”, apod…).

Navíc každý registrovaný uživatel má svůj profil, kde si může prohlížet svoje statistiky, zjistit jaká hudba se mu líbila. A třeba si udělat na svoje stránky flashovou animaci nebo přehrávač se svými oblíbenými interprety. Další užitečnou vlastností dostupnou registrovaným uživatelům je možnost používat externí ne-prohlížečový přehrávač, který je k dispozici nejen pro Windows a který vám kromě obrázku alba ještě zobrazuje fotku a profil interpreta a ve všech aspektech je pohodlnější než ten webový (na druhou stranu lehce unstable). Také vám umožní zanalyzovat hudbu z vašeho iPodu (nechápu, proč jenom z iPodu).


Zhruba takhle vypadá externí přehrávač… (první co sem vygooglil)

Pravda je, že není problém napsat program, který by stáhl z Last.FM nějakou skladbu, ale nemám představu k čemu by mi to mohlo být… Mělo by to asi takový smysl jako stahování videa z YouTube… Jasně asi tak 20 jich na disku mám, ale stejně dávám přednost tomu když zabírají disk někde jinde.

Jediné co bych Last.FM vytknul je asi databáze českých skladeb. Je celkem obsáhlá, ale bohužel vkus českých posluchačů je natolik zníčen místními rádobyrádii, že jsou schopní stagovat dohromady přes deset let starý český punk a třeba Lucii Bílou. Pokud tedy vyberete libovolnou ze svých oblíbených českých kapel, zachvíli uslyšíte nějakou neoblíbenou… Prostě jako na průměrném českém rádiu (ne všechny jsou takové). I když i tato vlastnost Last.FM se poslední dobou začíná lepšit (narozdíl od kvality českého “Public Broacastingu”)…

Jediné, co musím na závěr poznamenat je, že mě mrzí, že neexistuje žádná “přenosná” verze Last.FM, pokud tedy zrovna nemáte peníze na to svým PDA celý den stahovat mp3jky přes mobilní linku. Někdy se do Last.FM tak zaposlouchám, že se mi nechce jít ven a poslouchat zase jenom mojí off-line knihovnu hudby.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply