BristleBot – Pohon na zubní kartáčekJe to už déle, co Evil Mad Scientist Laboratories předvedli svého kartáčkového robota, ale až teď mi došlo, že se mi ta věc opravdu líbí.

Nejde ani tak o nápad (stejně je použit elektromotorek a ke všemu ještě nepříliš efektivně), ale o specifický možná až náhodný pohyb tohoto zařízení. BristleBot v pohybu je něco mezi driftujícím (smykujícím) autem a fretkou, která honí míček. Z určitého pohledu mi to připadá jako z jiného světa a ten koncept se vymyká dosavadní robotice stejně jako třeba roboti známí třeba z (Ani)Matrixu, kteří mě dostávají tím, že nejsou ničím, co by byl schopný vytvořit lidský inženýr myslící v dosavadních konceptech, ale jde spíše o výsledek elektronické evoluce u technologií schopných sebezdokonalování podobně jako všechny jiné formy života na naší planetě. A v důsledku toho jde také o něco brutálně neestetického (jako by byl člověk, kdyby neměl ve svých genech zakódováno, že se mu má lidské tělo líbit). To mi připomělo, že stejně náhodně jako vzniklo to, čemu říkáme život, mohl vzniknout i jednoduchý polovodičový přechod (stačí trochu zoxidované oceli v důsledku působení tepla) a stejně tak i nějaké jednoduché elektromotorické zařízení, protože podstata toho jak funguje naše tělo je jen náhodné uskupení atomů a molekul a je jen náhoda, že funguje tak a ne jinak. Každopádně to, že vyrábíme polovodičové součástky může být něco dost podobného tomu, když prvoci vytvářeli nějaké látky nebo jednobuněčné organismy, se kterými žili v symbióze. Samozřejmě je to celé posunuto o několik mnoho rovin výše.

Heh koukám, že jsem z původního ‘informativního’ článku udělal lehčí kyberpunkové zamyšlení – asi ne každý vidí a ne každý pochopí, jak jsem to myslel, takže to šoupnu rovnou do jiné kategorie. Ale to už není můj problém.

Nicméně zpět k realitě… kdo je tu kvůli BristleBotovi, tak: baterka, oblíbené lepidlo, motorek a hlavně kartáček na zuby a můžeme začít.
Jak vyrobit BristleBota se dozvíte na tomto videu, nebo na originální stránce projektu na Evil Mad Scientist Laboratories.

Určitě zajímavým nápadem by byla kombinace BristleBota s BeamBotem (drobným robotem napájeným pomocí malého solárního článku nabíjejícího kondenzátor a jednoduché elektroniky – wiki).
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply