USB Battery packTenhle “vynález” používám už delší dobu, ale napsat jsem se o něm rozhodl až teď. Jde o jednoduchý a levný hack, který spočívá v připojení držáku na 4 AA baterky (20Kč) k USB Samičce (60Kč) pomocí dvou drátů a pár kapek cínu (WTF Kč)… Už vám na cestách nikdy nedojde baterka ve vašem USB zařízení (přehrávač, mobil, PDA…).

Znáte to… někam jedete a zrovna tam není zásuvka nebo počítač abyste si mohli nabít baterky v mptrosce nebo v mobilu/PDA. A interní baterky (třeba do iPodu) v trafice prostě nemají. Možná vás taky jen nebaví neustále nabíjet ta malá AAAčka (btw jestli nenabíjíte, ale kupujete, tak se vám to imho promítne v karmě víc než používání Windows nebo jezení masa – což je jen přirozená cesta příjmu potřebných bílkovin bez kterých vám zakrní mozek a další orgány). Tento projekt by měl váš problém vyřešit – myslím ten s baterkama – ne s mozgom ;D.

K tomu, abych toto vyrobil mě inspiroval projekt MintyBoost na ladyada.net. Ten je dost podobný, až na to, že tito “supergeekové” používají 2x AA a pomocí měniče vyrábí těch žádaných 5V. Já nejsem tak technicky nadaný, abych si vymýšlel měniče, ale za jsem do místa, které jim zabral měnič a kovový obal nacpal rovnou 2 další baterky. Tudíž pánům slečně posílám velký KISS (Keep It Simple Stupid ;)

Napětí tužkové baterie (AA článku) má být asi 1.2 – 1.5V, pokud tedy 4 takové zapojíme do série, dostaneme 4.8 – 6V. USB standart udává 5V, což jsem odzkoušel metodou pokus omyl a moje myš odešla do myších lovišť až když jsem jí lehce overclockoval 12V ze stabilizovaného zdroje. 6V by ale USB zařízením ublížit nemělo a já jsem nikdy neměl tyto potíže ani s plně nabitými akumulátory při pokusech na různých zařízeních.

Tak jsem vzal volného samce, zasunul do volné samičky a proměřil voltmetrem a později LEDkou, kde najdu volných 5V. Nakonec jsem si to ještě pro jistotu vygooglil:


(Případně také tady.)

Pak stačilo vzít 2 dráty, pořádně je připájet na konektor, všechno zohybat a oblepit tak, aby to potom dobře drželo pohromadě, připájet dráty i na očka držáku (opatrně – jinak se vám z toho plastu vytaví – možná je lepší mít v držáku při pájení baterky jako chladič – stejně ale moc nežhavit). Potom všechno oizolovat a sesadit, pomocí oblýbených lepidel a spojů.

Hotové zařízení vypadá asi takto:

Takhle vypadá provoz mp3 přehrávače:

(U mého přehrávače je nutný takový malý hack. Je potřeba mít jednu alespoň minimálně nabytou baterku, která dokáže přehrávač nastartovat a kterou po startu vyndáme. S počítačem to funguje normálně, ale počítač evidentně posílá po zbylých fousech nějaký řídící signál, který umožní zapnutí přehrávače úplně bez baterky.)

A jak je u mě pomalu tradicí… ano jde k tomu připojit Arduino:

(To se ukázalo jako výhodné, protože při použití externího konektoru pro napájení Arduino potřebuje papírově 6 a ve skutečnosti dokonce 9V k tomu aby fungovalo… BTW na fotce vidíte v Arduinu zapojenou IR LED)

Tipy a triky na závěr

- Nešetřete na držáku na baterky!!!
Já jsem si koupil jediný, který jsem sehnal a je dost naprd – furt ho lepím a drátuju dohromady. Taky kontakty jsem musel různě zvohýbat, aby na pinech bylo vůbec nějaké napětí.

- Kompatibilita & výdrž
Zajímá vás, jestli to bude fungovat s vaším zařízením, případně jestli je k tomu nutný další hack? Bližší informace najdete na stránkách původního projektu. Také jsou tam vypsány výdrže s různým hardwarem (počty nabití nebo doba provozu) – tam si musíte uvědomit, že naše verze má minimálně dvojnásobnou výdrž (2x víc baterek) a také v ní nedochází ke ztrátám v měniči.

- Kupte si USB nabíječku
K iPodům a různým mobilům se prodávájí USB nabíječky. USB konektor lze také určitě přidat do libovolné 5-6V nabíječky k telefonu.

- Konektor z 9V baterky
Z klasických 9V baterek se dá pomocí kleští vyndat ten konektor, což se může hodit, protože některé bateriové držáky mají místo pájecích oček právě ten. Potom by nebyl problém přilepit USB samižku přímo na něj a battery pack používat i k jiným účelům.

- LED Signalizace nabíjení
Když mezi baterky a konektor (tj. sériově) zapojíte LEDku, tak se rozsvítí pokaždé, když do konektoru zapojíte nějaké zařízení. Budete tak mít kontrolu nad stavem akumulátorů a poznáte, jestli se obvod skutečně uzavřel.

- Googlete
Já jsem třeba teď zjistil, že nejsem první, kdo měl tento nápad. Také jsem našel FireWire battery pack, který je imho prasácký, ale přivedl mě na nápad, že pokud by někdo měl zájem o odolnější battery pack, může zapojit do série 2 držáky na 2 AA baterky a celé to umístit třeba do oblíbené krabičky od bombónů EnerGIT (případně americké alternativy Altoids Gum).

Poznámka na závěr: Engineeři se dnes asi opravdu nudí, když můžeme na trhu najít několik USB zařízení, která potřebují k nabíjení mít na počítači nainstalované drivery. Setkal jsem se i s tím, že se PDA nenabíjelo, pokud mu to neřekloperační systém, který na něm běžel (moje problémy při pokusech s Linuxem na PDA – o tom až někdy příště).
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

3 Responses to “USB Battery pack”

 1. Leslie Wong Says:

  To je pěkný alternativa k mátový zvýší Minty Boost

 2. Harvie Says:

  Leslie Wong: Machine translation to Czech sux. Even it’s a Google ;) So fuck it and speak English, we are not such dumbasses ;D

 3. Harvie Says:

  Tady je další zajímavé řešení stejného problému. Je ještě více minimalistické s 9V baterií (která se bohužel většinou nedá dobíjet) a zenerovou diodou:
  http://www.youtube.com/watch?v=QOCEAJjUIgA

Leave a Reply