4D Business [III.]Nepřímé pokračování dvojice mých starších článků, kde jsem rozebíral obchodní machinace s 3D zážitky. Dnes si ukážeme jak pomocí obyčejného fotoaparátu bez dalšího příslušenství a jednoduchého grafického editoru můžeme vyfotit nějaké místo trojrozměrně v šesti snadných krocích.

Tady je postup:
1.) Vemte libovolný funkční fotoaparát
2.) Udělejte fotku
3.) Přeneste váhu na druhou nohu a asi o stejnou vzdálenost jako máte od sebe oči se vodorovně posuňte na jednu stranu
4.) Neměňte žádná nastavení fotoaparátu ani scény a udělejte druhou fotku
5.) Stáhněte obě fotky do počítače, nebo si vyvolejte negativy
6.) Pomocí oblíbeného grafického editoru nebo zvětšováku zajistěte, že budou přesně vedle sebe tak jako to vidíte na mém pokusu níže. Nespleťte levý a pravý snímek, jinak bude celá perspektiva “naruby”.

Pokud budete postupovat podle návodu, jistě se doberete ke zdárnému úspěchu, mě se to podařilo bez stativu, nebo jakékoli podpěrky na první pokus. Na počítači jsem fotku akorát lehce začistil a upravil gamma korekcí.

Tady je výsledek:

(Na fotce můžete vidět mojí pracovnu (po úklidu) a náhodného figuranta – nejsem to já)

Abyste obrázek (tzv. stereogram) viděli trojrozměrně je třeba “překřížit” oči, nebo se skrz něj dívat do dálky (pokud máte brýle na dálku, tak raději bez nich). Po chvilce se vám obrazy začnou “jakoby” přibližovat a překrývat (nesmíte se leknout/zaradovat a začít jim věnovat pozornost, jinak se zase vrátí zpět). Když se překryjí úplně, uvidíte 3D obraz. To hlavně ze začátku může chtít cvik. Pokud neuspějete, zkuste si obrázek zmenšit/zvětšit (já s touto velikostí nemám problémy) a zkuste různé vzdálenosti obličeje od obrazovky/papíru, můžete si také pro tyto účely pořídit speciální videobrýle, ale tam možná narazíte na podobný problém. Po zaostření na 3D obraz můžete zkusit obrázek pomalu zvětšit, nebo vzdálit hlavu. Jinak vzdálenost odpovídajících bodů na obou obrázcích by měla odpovídat vzdálenosti vašich očí, ale záleží na vzdálenosti očí od obrazu.

Podobně by šlo natočit i 3D video, pokud samořejmě budeme mít potřebný software, nebo 2 promítačky. K tomu budou stačit třeba dva podobné staré digitální fotoaparáty schopné točit video, které spolu omotíme izolepou a mechanicky, nebo elektronicky jim propojíme tlačítka sloužící ke spuštění nahrávání. Další vychytávkou co jsem viděl byl klasický zaběr na běžící krajinu z bočního okénka autobusu pomocí jedné kamery. Potom bylo toto video puštěno 2x vedle sebe, ale v levé polovině s mírným spožděním. Výsledek byl stejný jako při použití dvou kamer. Stejně by šel za jízdy použít fotoaparát s bracketingem (sekvenční focení). Třeba na Youtube taková velmi zajímavá videa opravdu jsou – viz. předchozí díly tohoto článku, nebo hledejte pod slovy “cross eyed” a pod. Zajímavě také působí třeba 3D screenshoty nebo videa z her.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply