OS AerolinieRůzné operační systémy, různé manýry. Ale co když různé výstřednosti a speciality různých operačních systémů přeneseme do světa AEROLINEK? Co když by aerolinky fungovaly stejně jako operační systémy? Tato humorná analogie ukazující filozofie jednotlivých operačních systémů jako by byly leteckými společnostmi v krátkém výstižném příběhu. Rádi bychom ocenili autora, pokud bychom věděli kdo jím je.

Volný překlad z http://www.zyra.org.uk/os-air.htm
Přeložil Harvie

Kdyby aerolinie byly jako operační systémy…

UNIX Airways

Každý si přinese s sebou kus letadla když přijde na letiště. Všichni vyběhnou na runway a dají letadlo dohromady kus po kusu za neustálých hádek kvůli tomu o jaký druh letadla půjde.

Air DOS

Všichni roztlačí letadlo dokud nevzlétne, potom naskočí a nechají letadlo plachtit dokud zase nespadne. Potom ho znovu roztlačí, znovu naskočí a tak dále…

Mac Airlines

Všechny letušky, kapitáni, nosiči zavazadel a prodejci letenek vypadají a chovají se naprosto stejně. Pokaždé když položíte otázku jste slušně, ale neůstupně poučen že odpověď nepotřebujete znát, nechcete znát a všechno se stane bez vás, takže buďte zticha!

Windows Air

Letiště je pěkné a barevné s přátelskými letuškami, rychlým odbavením i naloděním a plynulým startem. Asi po 10 minutách od vzletu letadlo bez varování vybouchne. No co…

Windows NT Air

Podobné jako Windows Air, ale dražší s většími letadly a při výbuchu sundá ještě všechna letadla v okruhu 10 km.

Windows XP Air

Jste na letišti, které je smluvně zavázáno odbavovat pouze letadla XP Air. Všechna letadla vypadají stejně, jsou ve veselých barvách a 3x větší než je třeba. Všechny navigační šipky ukazují jediným směrem – tím kterým jdete i vy. Někdo oblečený v kabátu a klobouku vám řekne aby jste ho následoval. Vaše zavazadla jsou odvezeny a nahrazeny standartními XP Air kufry, které vypadají jako vše okolo. To vše je zahrnuto ve směšně velké ceně. Letadlo nevzlétne dokud nepodepíšete smlouvu. Po celý čas letu můžete sledovat v televizi jeden díl Mickeyho Mouse opakující se stále dokola. Pokud chcete občerstvení musíte nejdříve zatelefonovat do callcentra v Redmondu. V průběhu letu jste několikrát prohledán. Pokud chcete jít na toaletu více než jednou, musíte si pokaždé zakoupit novou letenku. Bez ohledu na to, jakou destinaci letu jste si zvolili vždycky zkončíte nouzovým přistáním v Kanadském Whistleru.

OSX Air

Vstoupíte do bílé letištní haly a jediná věc, kterou vidíte je bíle odděná žena sedící v rohu za bílým stolem. Když k ní přijdete a požádáte o svou letenku, tak se usměje a řekne: “Vítejte v OSX Aeroliniích, prosím dovolte nám vyfotit si vás.”, přesně ve chvíli, kdy vás bez varování vyfotí kamera skrytá ve zdi. “Děkujeme. Tady je vaše letenka”. Dostanete malý lístek s fotkou vašeho obličeje a veškerými vašimi osobními informacemi. V pravo vedle vás se otevřou dveře a vy vstoupíte. Jste ve velkém bílém prostoru s jedním sedadlem uprostřed, posadíte se, posloucháte hudbu a sledujete filmy až do konce letu. Nikdy nepotkáte žádného jiného cestujícího. Přistanete a vystoupíte. Pro sebe si potom řeknete “Wow to bylo opravdu zajímavé, ale něco mi tam chybělo”.

Windows Vista Airlines

Vstoupíte na letiště s největšími letadly, jaké jste kdy viděl. Každé 2 metry vás zastaví “sekuriťák” a zeptá se, jestli jste si opravdu “jistý”, že chcete pokračovat v chůzi do vašeho letadla, nebo jestli chcete “ukončit” (Není vám jasné co znamená “ukončit”). Potom co se bezpečák ujistí, že se chcete opravdu zeptat vám odpoví, že letadla jsou větší, protože z nich uživatelé mají lepší pocit. A letadla jsou konstruována aby létala 2x tak pomaleji. Zvětšení letadla pomohlo dosáhnout tohoto skvělého spomalení.

Když jste už v letadle, každý pasažér je zvlášť dotázán speciální jednotkou, jestli si je jistý, že chce aby letadlo vzlétlo. Potom se podle interní vyhlášky kapitán zeptá na to samé všech cestujících najednou. Zajímavé je to, že pokud by se vás někdo v tu chvíli zeptal “Chcete pěstí do obličeje? – Povolit/Ukončit”, automaticky byste zvolili “Povolit”.

Po vzletu si piloti uvědomí, že ovladač podvozku nebyl aktualizován, aby fungoval s novým letadlem. A tak podvozek vždy zůstane vysunutý. Proto musí letadlo letět ještě pomaleji, ale piloti jsou na to zvyklí a pokračují v naději, že výrobce podvozku brzy update uveřejní.

Do destinace dorazíte s pocitem, že jste raději měli použít “osvědčené” XP Aerolinie než zkoušet tuto novinku. Váš dobrý přítel se, po tom co vyslechne váš příběh zmíní, že Linux Air je mnohem lepší alternativa a funguje.

Linux Air

Znechucení zaměstnanci z ostatních aerolinek se rozhodnou udělat si vlastní aerolinky. Postaví letadla, turnikety a sami si uválcují runwaye. Účtují si malý poplatek za vytištění letenky, ale jen pokud si ji nestáhnete a nevytisknete sám.

Když vstoupíte na palubu, je vám přiděleno sedadlo, čtyři šrouby, klíč a kopie jak-na-sedadlo.html. Jak se usadíte, zjistíte že plně upravitelné sedadlo je velmi pohodlné, letadlo bez problémů vzlétne a na čas přistane ve zvolené destinaci, jídlo podávané za letu je velmi exotické. Zkusíte Linux Air doporučit cestujícím z jiných linek, ale ti vám odpoví něco ve smyslu “Co že to musíš udělat s tím sedadlem?”.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

3 Responses to “OS Aerolinie”

 1. Phate Says:

  Tak tohle je vážně trefný :)

  Pěkná websajta, ale mám pocit, že Ti (dovolím si tykat) poslední příspěvek (nebo jeden z nich) rozhodil slušně layout. Nebo nějaký úpravy v sidebaru? Já jedu taky na WP a občas se mi to taky stává.

  Hele neuvažoval by jsi o re-designu stránek? To je věc, kterou jsem se poslední dobou začal zabývat. Momentálně mám pár zakázek na kterejch dělám, ale třeba by se později našel čas – kdyby jsi měl zájem. Když by jsi o tom uvažoval, koukni na http://www.sebastian.honsa.eu (zatím pouze koncept), popř. na můj blog http://www.phate.honsa.eu. Věřím, že bych Ti mohl udělat slušnej ohoz stránek za rozumnou kačku :)

  V případě zájmu, neváhej se na mě obrátit.

  PHATE

 2. Harvie Says:

  HH no design mas peknej, ale asi ne. Design tohodle blogu sem nedavno menil a navic radeji pouziju hotovou sablonu do wp, nebo vlastní úpravy. jsem jenom amatér a studý chudent ;)

 3. Phate Says:

  No vždyť by se taky jednalo jen o hotovou šablonu do WP. Ale ne, byl to jen návrh :) Stejně teď moc nestíhám. Jinak jsem si půjčil Tvůj článek o “smyslu existence”, kterej mě fakt dostal :D Doufám, že Ti nebude vadit link na Tvůj blog, má zajímavej obsah ;)

Leave a Reply