Tiskneme plakáty na více A4Povíme si něco o tisknutí plakátů slepených z několika A4 pomocí programů convert a poster. Ty pak můžeme použít na výzdobu vnitřních prostor, nějaké party, nebo jako streetart (pak je dobré uvažovat o nějaké konzervaci lakem na vlasy, fólií apod…), také můžeme takto vyrobit poměrně velkou šablonu pro další použití. Stačí nám k tomu obyčejná kancelářská tiskárna a počítač.

Nejdříve pomocí příkazu convert převedeme obrázek do postscriptového formátu a následně pomocí příkazu poster rozřežeme postscript na více jednotlivých stránek. Příkaz poster má různé parametry, které můžeme zjistit pomocí příkazu man poster. Nás bude zajímat hlavně parametr -m, kterým nastavíme cílové médium na A4 (to je u nás nejrozšířenější formát papírů i tiskáren) a konečně parametr -p, kterým určíme počet dílů, ze kterých budeme plakát skládat. Například pokud chcete jako já začít menším plakátem o šířce 3 stránky a výšce 2 stránky. Natočením obrázku se zabývat nemusíte, obrázek bude případně otočen tak, aby se všechny listy využili co nejlépe. Tudíž zadáme v našem příkladu parametry -mA4 a -p3x2A4 (ano za rozměrem je “A4″ ještě jednou)…

Aktualizace: Ukázalo se mi, že program poster tiskne až k hornímu okraji (a za něj – což není ideální…), protože je přednastavený na formát papíru “Letter”, který je ovšem také možné tisknout na papír formátu A4, použijeme tedy parametry -mLetter -p3x2Letter. Nebo ještě lepším řešením je přenastavení “marginu” (okraje) tak, aby pracoval s A4 pomocí parametru -c, pro tisk A4 je dobré např. toto: -c0.05x0.1A4, což znamená, že okraje na každé straně obrázku budou tvořit 0.05 rozměru A4 u šířky a 0.1 rozměru A4 u výšky. Dostatečného okraje jsem dosáhl také pomocí hodnoty -c8%, což znamená, že každý okraj bude tvořit 8% příslušného rozměru listu (je to poměrně dost, ale není to problém, protože v programu je chyba, která dělá některé okraje menší, než by měly být). Snad budou chyby v dalších verzích (moje je 19990428-8) opraveny…

Mimochodem zdrojový obrázek nemusí být pouze JPG, dá se použít i plakát navržený v PDF formátu, což je skoro standartem pro tisk a ve všech dalších formátech podporovaných convertem…

Po hromadě vypadají příkazy tedy takto:
convert obrazek.jpg obrazek.ps
poster
-mA4 -p3x2A4 -c0.05×0.1A4 obrazek.ps > plakat.ps

Výsledný plakát pak můžeme vytisknout pomocí lpr:
cat plakat.ps | lpr

Nebo třeba prohlédnout pomocí prohlížeče dokumentů evince:
evince plakat.ps &

Pokud budeme chtít plakát tisknout někde, kde není lpr, evince ani žádný jiný prohlížeč postscriptu k dispozici, pravděpodobně bude lepší převést plakát do formátu PDF:
convert plakat.ps plakat.pdf
Popřípadě TIFF:
convert plakat.ps plakat.tiff

Další možnosti

Před tiskem můžete zvážit aplikaci nějakých efektů, které zajistí zajímavější vzhled, nebo úplně zakryjí problém, že tisknete velký plakát z malého rozlišení. Nejzajímavější efekty jsou dle mého názoru “novinový tisk” (interpretace intenzity barvy pomocí pravidelně rozložených teček různé velikosti) a posterizace (efektní omezení počtu barev a tedy zploštění ploch podobné barvy) z GIMPu.

Já využil možností “novinového tisku” (tento efekt je znám pod odborným názvem halftone, neboli polotón) a na výsledku není poznat, že originál byl několikrát menší, navíc plakát vypadá velmi stylově a pravděpodobně je méně náročný na spotřebu barvy. A tady je výsledek (klikněte pro zvětšení):

Různé varianty tohoto efektu si můžete prohlédnout tady:

Přes web

Existují také webové služby, kam uploadnete obrázek, přes webové rozhraní rozdělíte a nakonec si stáhnete PDF připravené k tisku, tyto weby jsou jistě dobrou alternativou pro technicky méně zdatné jedince. Takové weby najdete třeba tady:

http://blockposters.com/ (galerie)
http://homokaasu.org/rasterbator/ (galerie) – rasterbator v sobě obsahuje halftone efekt

Po tisku

Po vytisknutí plakátu je dobré si jednotlivé stránky rozložit na stůl, nebo na zem tak, jak bude plakát vypadat. Potom se musíme rozhodnout, jestli chceme ořezávat bílé okraje, nebo ne. Někteří lidé nechávají bílé pruhy mezi jednotlivými částmi plakátu buď z lenosti, nebo jako umělecký záměr.

Jednotlivé listy samozřejmě neořezáváme ze všech stran, některé použijeme na lepení. Před ořezáním/ostříháním jsem si všiml drobného problému ve výstupu programu poster. Poster sice vytiskne značky pro ořezání, ale ne vždy je dobré se jimi řídit. Pokud je to možné, je lepší se řídit obrázkem samotným, protože autor zřejmě příliš neodlaďoval poster na formátu A4, ale spíše na americkém “Letteru”, i když i s ním jsou tyto problémy… Ořezání vnějších přesahů si také necháme na konec, protože tím zarovnéme drobné nepřesnosti v lepení plakátu.

Plakát lepíme nejdříve na přesnost pomocí neostřihaných přesahů a potom můžeme plakát jěště zpevnit z druhé strany pomocí průhledné lepící pásky.

Nakonec plakátu ostřihneme vnější okraje a umístíme ho na námi vybrané místo.

PosteRazor

Update: Velice jednoduchým vytvořením plakátu vás provede program posterazor, který je k dispozici pro Windows, Linux i MacOS X.
Program vypadá asi takto:

A tady je názorné video zachycující obsluhu programu, tisk, střihální i lepení plakátu:

GNWP

Taky jsem připravil plakát 2×2 A4 ve formátu PDF na podporu DIY projektu Good Night White Pride. Je možné ho použít i jako šablonu.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply