O významu a tajemstvích hudbyNa úvod tohoto článku musím přiznat, že hudba patří mezi mé nejsladší závislosti a že je to mezi nimi jedna z těch, co málo berou, ale hodně dávají.


Hudba je pro mne něco jako polohmotné ztvárnění citu nebo stavu mysli. Nejvýstižnější označení pro dobrou hudbu může být třeba “kapalná láska” nebo “prýštící energie”, možná bych našel i jiná označení, ale to záleží na druhu hudby. Pointou zůstává, že někdo byl schopný sformovat svojí šamanskou vizi do podoby, která se dá uložit pomocí magnetických částeček na kazetu. Fundamentálnější materialisté se mohou těšit z laskání stop, které nechává ve vinylu. Já se zas nechávám unášet její digitální podobou. Digitální hudba je možná jedna z nejúčinnějších možností, jak uložit komplexní informaci, vizi, poselství, nebo jen svůj přítomný stav mysli s využitím tak malého prostoru. Jedna pasáž zvukové stopy může popsat to, na co někdo jiný potřebuje celou knihu. A je jedno, jestli hudbu autor tvoří s použitím akustických nástrojů, pomocí digitálních čipů, nebo nějakým jiným jedinečným způsobem.

Další, ačkoli nepovinnou součástí hudby může být zpěv. Zpívají se většinou slova pomocí nějaké artikulované řeči, nápěv nebo jen hrdelní zvuky. Text písně je důležitý, ale stejně nebo i více je důležité jejich podání. Hudba dostane nový rozměr, pokud je zřejmé, že je to srdce a ne plíce interpreta, co se snaží vykřičet svoje pocity do okolí.

Hudba byla po generace a po tísíciletí jedním z několika málo nástrojů, pomocí kterých se celé domorodé kmeny pod vedením šamanů vydávali na cesty daleko od svého vnímání stejně jako hluboko do nejskytějších koutů svojí mysli. Za zvuků ručně vyrobených nástrojů, bubnů, didgeridoo a podobných nástrojů poznávali vesmír kolem sebe a jeho jednotu. Celou noc tančili příslušníci kmene okolo ohně posvátné tance a v průběhu seance si tak navozovali různé druhy tranzu, vnuknutí a podobných prožitků.

Stejně tak nám může hudba dodávat sílu a vůli běžet dál jako tygr (jež je ve skutečnosti černý panter ;o), zvednout se a běžet stále rovně, proskočit další dveře, zbořit další zeď, skákat ze stromu na strom a běhat po stropě svých možností…

Čekáte nějakou pointu na závěr? ;o)
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

Leave a Reply