Kdo nás zachrání? Psychopati!
Nedávno jsem četl článek o depresích napsaný Jiřím X. Doležalem (jehož názory sice respektuji, ale zdaleka ne v celém rozsahu). Ve článku byla pronesena zajímavá myšlenka – něco ve smyslu, že “deprese je cena, kterou musíme zaplatit za kreativitu”.

Nyní se objevují vědecké důkazy toho, že kreativita a schizofrenie jsou z velké části zapříčiněny stejným genem a proto se často objevují současně v různých kombinacích, v harmonii nebo i v disharmonii.
http://science.slashdot.org/story/09/07/17/1824250/Creativity-Potentially-Linked-To-Schizophrenia?art_pos=1
http://www.newscientist.com/article/dn17474-artistic-tendencies-linked-to-schizophrenia-gene.html

Můj osobní postřeh (nebo spíše náhled do budoucnosti) je takový, že v případě, že by došlo k násilnému a hromadnému omezování svobody občanů nějakou vládnoucí elitou (jako tomu bylo např. ve světě, který známe z Orwellova románu 1984), by se právě lidé s psychickými poruchami mohli stát tvrdým jádrem odboje proti systému spolu s lidmi, u kterých se samovolně vyskytnou velmi živé (nebo dokonce lucidní) sny, dojde u nich k náhodnému požití některého psychedelika, k některým z druhů epileptických záchvatů, psychospirituální krizi, nebo k libovolnému jinému náhledu do vnitřního vesmíru, kterému alespoň prozatím nemůže žádná vláda doopravdy zabránit. Fakt je, že mutace, ke kterým dochází při lidském rozmnožování nelze předvídat a myslím, že to platí i o klonování. Vždycky se někde najde nějaký “Neo”, který bude schopný vymanit se z matice.

Update: Pozn. autora: Popravdě je třeba říct, že deprese (a další psychické poruchy) nejsou neřešitelným problémem a už vůbec bysme si neměli myslet, že s depresí k nám přijde kreativita, nebo že nemůžeme být kreativní bez depresí. Pokud budeme s depresemi nebo jinými menšími psychickými nerovnováhami pracovat, je velmi pravděpodobné, že je po vynaložení odpovídajícího úsilí zvládneme. Pokud tedy bude některý psychický problém omezovat váš život, nebo snižovat jeho kvalitu či vaše zdraví, je bezpodmínečně nutné vyhledat odbornou pomoc. A i v případě, že nesouhlasíte s předepsanou medikací, je třeba všechny změny v užívání léků probrat s lékařem, věřím, že se pokusí nalézt léčiva, která vám budou vyhovovat co nejvíce.
Líbí se vám článek? Chcete se o něj podělit? Přidejte ho! (volba topclanky.cz nevyžaduje registraci)

4 Responses to “Kdo nás zachrání? Psychopati!”

 1. cybervlk Says:

  http://kult2012.wordpress.com/2009/04/20/bozska-invaze-philipa-k-dicka/

  Zkus se podívat na můj odkaz – Philip K. Dick je můj tajný učitel…

 2. Harvie Says:

  cybervlk: dik za tip, mrknu na to…

 3. cyberpunker Says:

  Veľmi zaujímavý článok. thx

 4. e.xitu.s Says:

  JXD je jeden z nejvetsich blbu v tehle zemi (nepocitam politiky] viz. dukaz tenhle clanek http://www.root.cz/clanky/jxd-boeing-ve-stodole-nepostavite/ :)

Leave a Reply